A-

A+

28 Ocak Veri Koruma Günü

28 Ocak Veri Koruma Günü için geri sayım başladı. Bu özel günü her sene artan bir heyecan ve hazırlıkla kutlamaya devam ediyoruz. Bu sene de başta Kişisel Verileri Koruma Kurumu nezdinde yapılan etkinlikler olmak üzere, bir çok şehirde farklı etkinlikler ve buluşmalar gerçekleşiyor. Şirketler de kendi bünyelerinde farkındalıkları arttırmak ve Veri Koruma Günü’nü kutlamak için hazırlıklar yapıyorlar.

Geçen sene Veri Koruma Günü aktivitelerini kaleme aldığımız yazımızı bu sene de sizlerle paylaşalım istedik. Bunlar arasında mıntıka temizliği aktivitesini özellikle hatırlatmak isteriz. Periyodik imha sürelerinizi de dikkate alarak yeni yıla “hafif” girmek isterseniz 28 Ocak haftasını veri detoksuna ayırabilirisiniz. Ayrıca önemli ama bir o kadar da kolay bir tedbir olan şifrelerin periyodik yenilenmesini de Veri Koruma Günü aktiviteleriniz arasına ekleyebilirsiniz.  

Veri ihlallerine dair bildirimler her geçen gün artıyor. Bildiğiniz üzere, Türkiye’deki veri ihlalleri Kişisel Verileri Koruma Kurumu sayfasında duyurular bölümünde kamuya duyuruluyor. Veri Koruma Günü dolayısıyla veri ihlali durumları için acil eylem planınızı da test edebilirsiniz. Dünya’da son 10 yılda gerçekleşen en büyük veri ihlalleri ve hacklenmelere bakmak isterseniz de informationisbeautiful sayfasındaki sunum keyifli bir okuma olabilir.

2019 senesi Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun da çok aktif çalıştığı bir yıldı. Bu ay başında biz de blogumuzda Kurul’un kuruluşunda beri yayınladığı kararlarına dair bazı istatistik ve bilgileri İngilizce blog yazısı olarak yayınladık. Bunu özellikle yabancı veri koruma otoriteleri ve uygulamacılarının Türk Kişisel Verileri Koruma Kanunu uygulamalarını görebilmeleri için İngilizce yazdık. Kurul’un Türkçe karar özetlerine ise bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bu sene Veri Koruma Günü Dünya’da #dataprivacyday2020, #DPD2020 hashtag’i ile takip ediliyor. Bu alanda önde gelen uygulamacılar ve araştırmacıların paylaşımlarını bu hashtagler ile takip edebilir ve siz de paylaşım yapabilirsiniz.  Staysafeonline sitesinin 2020 aktiviteleri arasında DPD Champion’ı olmak da var. Data Privacy Day Champions linkinden kayıt olarak siz de bir “şampiyon” olabilirsiniz ya da Staysafeonline’ın Data Privacy Day 2020: A Vision for the Future etkinliğini canlı izleyebilirsiniz.  

Bizim de üyesi olduğumuz IAPP (International Association of Privacy Professionals) her sene olduğu gibi bu sene de bizlerin sosyal medyada paylaşmamız için Veri Koruma Gününe özel görseller hazırlamış. IAPP’yi de tag’leyerek bu görselleri #DataPrivacyDay2020 hashtagi ile paylaşabilirsiniz.